Blog » Google'nin Tarama Önceliği Mobil

Google'nin web sitelerini indexlerken önceliğinin mobil olduğunu resmi olarak açıkladı. Buna göre web tasarımı yapılırken öncelikli olarak mobil dizayna önem verilmelidir.

Google'nin Tarama Önceliği Mobil

Bu gün artık çoğu kişi aramalarını mobil cihazlardan gerçekleştiriyor. Ancak arama sonuçlarındaki sıralamalar'da web sitesinin masa üstü versiyonuna göre belirleniyor. Google'nin konu hakkındaki son resmi açıklamasına göre artık arama sonuçlarındaki sıralamaların web sitelerinin mobil versiyonlarına göre belirleneceği belirtiliyor.

Günümüzde artık duyarlı tasarım önemini giderek artırmaktadır. Önceleri web sitelerinin masa üstü versiyonları ile mobil versiyonları farklı olarak hazırlanıyordu ancak google bu konuda yaptığı açıklamada masa üstü versiyon ile mobil versiyonun birbirine eş olması gerektiğini belirtti. Masa üstü ve mobil versiyonun birbirine eş olduğu tasarımalara responsive web tasarımlarını örnek verebiliriz. Bir responsive web tasarımı tüm cihazlara duyarlı olduğu için mobil versiyona ayrı bir tasarım yapmayı gerektirmez. Alternatif olarakta AMP tercih edilebilir. AMP Web tasarım tüm cihazlara duyarlı olmanın yanında mobilde hız olarak responsive tasarımdan daha hızlı çalışır. Responsive tasarım ile yapılmış duyarlı bir web siteniz varsa değiştirmeniz gerekmez ancak iyileştirme çalışmaları ile hızlanırarak AMP performansını yakalayabilirsiniz.

Duyarlı web tasarım ve google'nin yeni tarama düzeni hakkında daha fazla bilgi için buraya tıklayınız.


Blog & Google'nin Tarama Önceliği Mobil

Blog & Google'nin Tarama Önceliği Mobil

İLETİŞİM

PROSED
Mithatpaşa Cad 230 Sk Yalı Mah No:2 Kat:3 Daire:5 Halkbankası Üstü Güzelbahçe/İzmir/TURKEY
+90 232 234 58 16, +90 538 527 85 15
bilgi@protasarim.net.tr